Meteostanice
Mé první pokusy o zaznamenávání počasí se tradují již k roku 1982. Bylo to hlavně jen občasné zaznamenávání stavu počasí, především hlavně oblačnost a srážky. Od roku 1985 jsem zaznamenával i teplotu a to na celé stupně °C a srážky s přesností 1mm. Od měření jsem musel upustit na podzim roku 1988 a to z důvodu nástupu na základní vojenskou službu.
Na meteorologii jsem nezapomněl a hned po návratu z vojny na jaře v roce 1990 jsem si pořídil kalibrované skleněné teploměry a vlhkoměr Od kamaráda jsem získal termo-hydrograf pro záznam průběhu teploty a vlhkosti za celý týden. Zároveň jsem si udělal i meteorologickou budku do které jsem tyto teploměry i další přístroje osadil. První záznamy ať v grafu, nebo psané do tabulky vypadaly viz fotky 1 a 2.
Pro korektní a přesné zaznamenávání meteorologických hodnot jsem si stanovil 1. leden 1991 od kdy jsou tyto záznamy i vloženy na webových stránkách. Toto měření se skleněnými teploměry jsem prováděl až do roku 2003, kdy se na našem obchodním trhu daly za rozumný peníz sehnat digitální teploměry. Ty jsem umístnil do stávající budky, kterou jsem si v r. 1990 vyrobil a naměřené hodnoty jsem občas porovnával se skleněnými teploměry.
S rostoucím obchodním trhem v Česku se dostalo i na meteorologii a tím začaly nabízet své služby i obchody s meteorologickými přístroji. Proto jsem si v roce 2007 objednal stanici od výrobce LaCrosse WS 2307. Tato stanice již zobrazuje směr i rychlost větru , vlhkost, rosný bod, tlak vzduchu a jiné hodnoty. Stanice je zobrazena na fotkách 3 a 4. Přes program Heavy weather se naměřená data přenášela do PC k dalšímu zpracování. Z důvodu založení internetových stránek o počasí tento vyhodnocovací program již nesplňoval nároky potřebné pro odesílání naměřených dat, proto byl nahrazen programem Cumulus od společnosti Sandaysoft. Na fotce č. 5 je výstup z programu Cumulus.
Protože čas nezadržitelně běží kupředu, tak i stanice od LaCrosse postupem času dostala co proto hlavně když nás zasáhly kroupy v r. 2013 o velikosti 3cm, tak to anemometr odnesl nejvíc viz foto č.6, proto jsem byl nucen ho aspoň provizorně poslepovat. Začal jsem se poohlédnout po nějaké nové stanici. Trvalo to dost dlouho, ale nakonec jsem se rozhodl začátkem srpna 2014 pro aktuálně nejlepší, a to špičku ve své třídě meteorologických meteostanic. Jedná se o stanici vyráběnou v USA firmou Davis s typovým označením Vantage Pro2. Data z čidel jsou do ISS (Integrovaná senzorová jednotka)posílána každé 2,5sekundy a do paměti datalogeru se dá zaznamenat až 2560 záznamů. Specifikace se zobrazením hodnot stanice je na fotce č. 7. První dojmy jsou neskutečné všechny senzory reagují během pár sekund nejvíc je to znát na rychlosti větru. Sebemenší vánek stanice zaznamená a nárazový vítr se zobrazí okamžitě. Nová stanice viz fotky č. 8 a 9. Hlavní zobrazovací konzola působí robustně a hlavně přehledně. Lze na ní navolit různé hodnoty, které se mají hned zobrazovat a pro pozorovatele jsou na první pohled nejdůležitější. Zobrazení naměřených dat i samotná konzola je na fotce č. 10. Tímto ale má práce na stanici nekončí. Protože ke stanici Davis lze přikoupit i různá příslušenství a rozšíření, tak prvořadým úkolem bude, než nastane nadcházející zima, udělat vyhřívaný srážkoměr. Sice ho lze dokoupit, ale proč vrážet peníze a to nemalé do toho co si mohu vyrobit sám a konec konců již na staré stanici mně funguje. Postupem času bych chtěl ještě dokoupit UV čidlo a možná i čidlo pro denní svit. Tolik plány a náhled do budoucna. Jsem přesvědčen, že s touto stanicí, jak je psáno v různých recenzích i u českého zástupce firmy Davis, budu nadmíru spokojený a tím i zasílané data na mé stránky budou přesnější.
Fotografie