Srážky a blesky
Aktuální srážky a blesky jsou pro lepší orientaci rozděleny do dvou skupin. A to zvlášť pro ČR a střední Evropu.
Zde je pár informací k měření radarových odrazů nad ČR jak je interpretuje ČHMU.
Aktuální snímek sloučené radarové informace z České radarové sítě CZRAD (z radarů Brdy-Praha a Skalky). Nejsou-li data z některého radaru dostupná, je neviditelná oblast vyznačena šedou barvou. Znázorněný přepočet stupnice na intenzitu srážek [mm/h] je pouze přibližný. Stupnice je znázorněna pro zdůraznění exponenciální závislosti intenzity srážek na hodnotách radarové odrazivosti [dBZ]. Při nízké intenzitě srážek (cca 0.1 mm/h a méně) se často nejedná o srážky dopadající na zem. Naopak při vysokých intenzitách nad cca 100 mm/h se často nejedná o tak silné srážky, ale spíše to svědčí o přítomnosti krup, které odráží radarové vlny nejsilněji. Občas jsou na radarových snímcích úzké barevné výseče (paprsky) falešných "odrazů". Nejedná se o detekci srážkové oblačnosti, ale o rušení radarových měření zařízeními pro bezdrátové poskytování internetu. Intenzita těchto "odrazů" často měření od měření kolísá (cca mezi 4 - 30 dBZ), někdy i mizí.
Vysvětlení pro Detekci výskytu a intenzity blesků v ČR: CG+ cloud >> ground = mrak >> země s kladným nábojem; blesk vychází z horní části mraku, která je kladně nabitá a směřuje k záporně nabité zemi. Blesky tohoto typu jsou málo časté. CG- Směřuje ze záporně nabité základny ke kladně nabité zemi. Je hojnější než CG+ CC Cloud >> cloud = mrak >> mrak. Polarita záleží na tom, z jak nabité části oblaku blesk vychází.
Čas měření je primárně udáván ve světovém čase UTC, místní čas je udáván v závorce za časem v UTC. Pro získání místního času je třeba k zobrazenému času připočítat 1 hodinu v zimním období, kdy platí středoevropský čas, resp. 2 hodiny v období platnosti letního času (UTC = UT = GMT = SELČ-2h = SEČ-1h).