Extrémy v počasí
Již nějakou dobu jsem se rozmýšlel, zda založit téma související s extrémy v počasí. Nakonec jsem se rozhodl, že tak učiním, jelikož bude jistě zajímavé tyto výkyvy sledovat.
Zadíváme-li se do nedávné minulosti extrémního počasí, zjistíme, že nám extrémů nadále přibývá a to nejen ve světě, ale i na území ČR. Avšak nemůžeme v naší lokalitě očekávat takové extrémy, jaké jsou zaznamenávány jinde ve světě. Jen namátkou zde uvedu pár příkladů, které proběhly v jiných zemích.
Jako jedny z mnoha extrémů v počasí lze bezesporu vyzdvihnout hurikány, tornáda, povodně, ale také kroupy, krupobití, sněhové bouře a sněžení. Ve stručnosti se pokusím napsat, co jednotlivé jevy znamenají, popřípadě jak se projevují
Tornádo
Tornádo je silně rotující vítr, který nabývá tvar chobotu až nálevky hustého dýmu. Ve skutečnosti je to vítr, který dosahuje rychlosti přibližně 117-511 km/h a získává šedivý až černý odstín. Tornádo doprovází mrak nazývaný základna, bez kterého by tornádo nemohlo vzniknout. Tornádo kolem sebe vytváří prašný vír, jelikož se musí alespoň jednou za dobu jeho výskytu dotknout země.
Tornáda jsou hodnoceny podle síly ve Fujitově stupnici, označují se značkou „F“ a příslušnou hodnotou síly
F0 : 64–116 km/h, při této rychlosti padají komíny a lámou se větve
F1 : 117–180 km/h, mírné škody. Strhává střešní krytiny, jedoucí auta jsou vytlačována ze silnic
F2 : 181–253 km/h, značné škody. Strhává střechy zděných domů, převrací automobily. Mobilní domy zničeny
F3 : 254–332 km/h, vážné škody. Z pevně postavených domů strhává střechy a bortí zdi. Převrací, zvedá a odvrhuje těžké automobily
F4 : 333–418 km/h, zničující škody. Pevně postavené domy jsou srovnány se zemí, pohazuje auty
F5 : 419–512 km/h, ohromující škody Pevně postavené domy jsou vyrvány ze základů, rozmetány a trosky odneseny na větší vzdálenost, svou silou vytrhává stromy i s kořeny.
USA patří mezi místo s největším výskytem tornád. Ročně jich lze nejvíce napočítat na jihovýchodním pobřeží USA, konkrétně ve státech Texas, Louisiana, Mississippi a Florida. V této oblasti se vyskytuje až desítka tornád ročně. Další oblasti, kde se tornáda vyskytují, jsou převážně ve středu USA. Mezi oblasti nejsilnějších (ale ne nejčetnějších) tornád patří v seznamu historicky zaznamenaných tornád nejčastěji Texas.
Povodeň
Další z extrémů v počasí. Jen ve stručnosti shrnu, o co se jedná. Povodeň je přírodní jev způsobený rozlitím nadměrného množství vody v krajině mimo koryta vodních toků, ať již (např. v důsledku dešťových srážek nebo tání sněhu), nebo zmenšením průtočnosti koryta (ledovou zácpou, ucpáním mostních otvorů apod.). Z mnoha záplav ve světě lze připomenout například ta, která postihla Pákistán v srpnu 2010 a ovlivnila život 14 milionů lidí.
Pro vznik povodní v podmínkách České republiky jsou v naprosté většině případů rozhodující meteorologické příčinné jevy, jejichž důsledky se projeví přímo na území státu. Jako jedna s nejtragičtějších byla povodeň na Moravě a Odře 1997,která si vyžádala 49 obětí.
Kroupy a krupobití
Jak vlastně vznikají? Kroupy se vytvářejí vlivem silného výstupného proudění vzduchu o rychlostech až několika desítek metrů za sekundu uvnitř bouřkových mraků kumulonimbů, kde je teplota vzduchu ve vrchních vrstvách troposféry pod bodem mrazu. K cirkulujícím ledovým částicím, neseným v silných výstupných vzdušných proudech bouřkového mraku přimrzají kapky přechlazené vody. Tyto částice opakovaně stoupají a klesají, tak dlouho, než proudy zeslábnou, nebo když kroupy přesáhnou hmotnost, kterou jsou proudy schopny unést, pak začíná krupobití. Velice ojediněle se vyskytují kroupy obřích rozměrů. Uvedu několik rekordních údajů, které ve světě mají na svědomí kroupy.
Úředně ověřená a fotograficky dokumentovaná kroupa z Coffeyville v Kansasu vážila 766 g, měla obvod 44 cm a pádovou rychlostí 43 m/s dopadla 3. září 1970. Nejsilnější krupobití bylo registrováno 14. dubna 1986 v Bangladéši − padaly při něm kroupy o hmotnosti až 1 kg a bylo zabito 92 lidí. V USA byl coffeyvillský rekord překonán 23. července 2010 ve Vivian v Jižní Dakotě, kde byla zaznamenána kroupa (tzv. Scott’s hailstone) o hmotnosti 879 g a průměru 20,3 cm.
Sněhové bouře a sněžení
Sněhová bouře je meteorologická událost s převažujícími silnými sněhovými srážkami doprovázená silným větrem a náhlým poklesem teplot. Během sněhové bouře napadne na zemský povrch velké množství sněhu, který způsobuje následné kalamitní situace v oblasti jako kolaps dopravy, přetrhání elektrického vedení nebo polomy v lesích. Například jedna ze sněhových bouří byla zaznamenána 14. prosince 2013 na severovýchodě USA. Bouře zasáhla oblast, kde žije přes 100 milionů lidí, o jednom z nejrušnějších předvánočních víkendů. Bouřkový systém zasáhl Maine, nejvýchodnější a zároveň i nejsevernější stát kontinentální části USA, kde napadlo kolem půl metru sněhu.
Jak je vidět z předchozích článků, tak s extrémy v počasí se můžeme setkat všude na Zemi a to i v naší lokalitě a okolí. I u nás, i když se to nezdá, se ojediněle vyskytnou nějaké ty výkyvy v počasí, ovšem ne tak razantní a rozsáhlé, jako jinde ve světě. Proto bych chtěl na tuto skutečnost poukázat a vyzvednout zde několik příkladů, které by se pro místní lokalitu daly zapsat jako extrémy v počasí.
Na závěr bych chtěl požádat návštěvníky stránek o případnou pomoc a spolupráci při rozšiřování tohoto tématu. Má-li někdo nějaké doložené záznamy nebo fotografie o jakémkoliv extrémním počasí v blízkosti mé stanice a mohl by je poskytnout k uveřejnění s tím, že bude uveden v příspěvku jako poskytovatel informace, velmi bych to ocenil.